Як відомо, пільги інвалідам в Україні надаються в залежності від встановленої групи інвалідності. Перша група інвалідності встановлюється при найважчих розладах. Людина з такою групою повністю залежимо від інших осіб у виконанні важливих функцій, не здатний повною мірою до самообслуговування, потребує постійного догляду або допомоги з боку.
В рамках цієї групи інвалідності розрізняють її підгрупи: А і Б. Особа з підгрупою «А» не здатна до самообслуговування і повністю залежить від інших осіб. З підгрупою «Б» людина лише частково здатний до самостійної реалізації своїх потреб, вимагає відповідного облаштування житла для задоволення життєво необхідних потреб.
Інваліди з дитинства 1 групи мають право на отримання державної соціальної допомоги в розмірі 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (це 1 312 грн. З 01.05.2017 р, 1 373 грн. З 01.12.2017 р).
Крім цього законодавством України встановлюються такі види надбавок по догляду:
Также государственную социальную помощь могут получать по уходу за инвалидами 1 группы, а именно:
Размер социальной помощи по уходу зависит от категории лиц и подгруппы 1 группы инвалидности и может составлять от 15 до 100% прожиточного минимума, о котором было сказано выше.
У Законі України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», пільги інвалідам по ЖКГ у вигляді пільг на комунальні послуги не передбачені, в тому числі відсутні пільги інвалідам по оплаті за електроенергію. Однак інвалідність може бути встановлена з різних причин.
Якщо мова йде про інвалідність, яка настала в результаті участі в бойових діях, то в такому випадку для громадян, що мають статус інваліда війни 1 групи, передбачені 100% знижки для оплати:
У такому ж 100-відсотковому розмірі мають право на пільги в ЖКГ інваліди-жертви нацистських переслідувань.
Пільги за комунальні послуги інвалідам 1 групи надаються особам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від неї, а також членам їх сімей:
В такому ж вигляді право на пільги належить ветеранам: військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.
Крім цих пільг і переваг, окремі категорії інвалідів (чорнобильці, ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції та ін.) Можуть один раз скористатися правом на безкоштовну приватизацію займаних ними та їхніми родинами квартир (будинків) державного або громадського житлового фонду.
Право на пільги на податки інвалідам 1 групи виникає за умови, що дохід у вигляді зарплати на одному місці роботи не перевищує розміру місячного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленої до 10 грн. Тобто розмір доходу працюючого інваліда 1 групи повинен бути не більше:
1 600 грн х 1,4 = 2 240 грн
Оскільки розмір мінімальної зарплати в Україні в 2017 році становить 3 200 грн., То до осіб, які працюють на повну ставку, ця пільга не застосовується.
Для працівника, який є інвалідом 1 групи, в т.ч. інвалідом з дитинства, розмір податкової соц. пільги становить 150% від суми пільги, визначеної в пп. 169.1.1 Податкового кодексу України, тобто від 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року:
150% х 50% от 1 600 грн = 150% х 800 грн=1 200 грн
Сума доходу інваліда 1 групи, що підлягає оподаткуванню, зменшується на 1 200. Інша частина доходу обкладається податком на загальних підставах. Для застосування такої пільги людина повинна надати працедавцю заяву і документи, що підтверджують його право на податкову соціальну пільгу (що засвідчують його інвалідність).
Якщо інвалід 1 групи є особою з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», то пільги по податках інвалідам 1 групи виплачуються в розмірі 200%, тобто:
200% от 50% от 1 600 грн = 200 % х 800 грн = 1 600 грн
Інваліди 1 групи загального захворювання (в т.ч. діти-інваліди) та особи, які їх супроводжують (не більше однієї особи), мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх маршрутах залізничного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня.
Крім цього, інваліди 1 групи війни мають право безкоштовного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним транспортом, а особи, які їх супроводжують (не більше одного супроводжуючого) – мають 50-відсоткову знижку вартості проїзду один раз на рік (туди і назад).
Інваліди 1 групи мають такі ж пільги на придбання засобів лікування, як і інваліди 2 групи, а саме:
До переліку пільг інвалідів Першої групи по зору можна віднести право на безкоштовне забезпечення тактильними тростинами, аудіоплеєрамі и годинниками за наявності висновка МСЕК.
Оскільки 1 група інвалідності встановлюється при найбільш важких формах розладів, всі види державних виплат призначаються в 100% розмірі, в порівнянні з виплатами для інших груп інвалідності
Деякі інваліди 1 групи мають право на пільги зі сплати рахунків за житлово-комунальні послуги в 50-ти або 100-процентному розмірах, а також можливість один раз скористатися правом на безкоштовну приватизацію займаних ними та їхніми родинами квартир
Пільги на податок з доходів фізичних осіб встановлюються за умови, якщо розмір зарплати становить не більше 2240 грн, що значно зменшує кількість осіб, яким належить податкова соціальна пільга при мінімальній зарплаті 3200 грн в 2018р