Загальний аналіз крові

Обстеження пацієнта зазвичай починається з опитування хворого лікарем на предмет певних скарг, що становить суб’єктивну оцінку стану пацієнта. Для уточнення, підтвердження або спростування отриманих відомостей проводиться об’єктивна оцінка, заснована на даних лабораторної діагностики. Результати лабораторних тестів дозволяють не тільки своєчасно поставити точний діагноз, а й оцінити якість проведеної терапії.

Загальноклінічне дослідження крові – один з найважливіших діагностичних методів, який відображає реакцію органів кровотворення на вплив різних фізіологічних і патологічних факторів. Воно включає визначення вмісту гемоглобіну, кількості еритроцитів, обчислення колірного показника, підрахунок числа лейкоцитів, тромбоцитів, визначення лейкоцитарної формули і швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ).

Загальний аналіз сечі

Аналіз сечі є важливим і інформативним дослідженням в клінічній практиці. Сеча є водним розчином електролітів і органічних речовин. Основним компонентом сечі є вода (92-99%), в якій розчинено близько тисячі різних компонентів, багато з яких до цих пір повністю не охарактеризовані. Щодня з сечею з організму видаляється приблизно 50 – 70 сухих речовин, більшу частину яких становить сечовина і хлористий натрій. Склад сечі значно варіюється навіть у здорових людей. Дослідження сечі проводиться з діагностичною метою і для контролю ефективності проведеного лікування. Загальний аналіз сечі включає визначення фізико-хімічних властивостей (прозорість, рН, відносна щільність), мікроскопію осаду, вивчення патологічних компонентів (білок, глюкоза, кетонові тіла, жовчні пігменти, кров).

Біохімічний аналіз

Оскільки кров циркулює в усіх органах людського тіла, її хімічний склад може змінюватися – залежно від наявності патологій в одному або декількох з них. Тому біохімічний аналіз крові – найбільш поширене дослідження, яке призначають при скаргах пацієнта на самопочуття і підозри на порушення функції нирок, печінки, щитовидної залози.

Забір біоматеріалу здійснюється вранці, з 8 до 11 годин, обов’язково – на голодний шлунок, але при цьому час голодування не повинно перевищувати 14 годин. Для аналізу у пацієнта беруть венозну кров в обсязі близько п’яти-восьми мілілітрів.

Біохімічний аналіз сечі також є одним з базових допоміжних досліджень: він дозволяє виявити не тільки наявність патологій сечостатевої системи, а й отримати відомості про стан жовчовивідних шляхів і роботі багатьох систем організму. Аналіз призначають в період вагітності, при цукровому діабеті і підозри на захворювання нирок.

Забір біоматеріалу проводять в домашніх умовах, протягом доби, починаючи з раннього ранку, збираючи сечу в ємність. Важливі правила при зборі:

Після збору всього біоматеріалу за добу, його перемішують, вимірюють обсяг, переливають трохи (до 50 мл) в спеціальну маленьку баночку, на якій вказують загальну кількість сечі за добу, зріст і вагу пацієнта. Потім ємність можна передати в лабораторію.